Kabala ve İnançlar, Bölüm 1

İki Dünya: Kökler ve Dallar

Yorum: Tarih boyunca ve bugüne kadar dünyada birkaç bin inanç sistemi vardır.

Realiteye Kabala’nın perspektifinden bakarsak, bir yandan, insan toplumunun ve kültürel bir olgu olarak inançların sürekli gelişimi söz konusudur. Öte yandan, insanlıkta içsel bir değişim vardır yani arzularımız değişiyor ve bunun sonucu olarak inançlarımız da pagandan tek tanrıcılığa vb.ne değişir.

İçsel gelişim açısından Kabala ile çeşitli inançlar arasındaki fark nedir? Örneğin, Kabala’da manevi dünyalarda meydana gelen tüm süreçlerin, maddi dünyada en az bir kez ortaya çıkması gerektiğine dair çok önemli bir kural vardır.

Benim Yorumum: Manevi dünyalar, meydana gelen her şeyin köküdür ve dünyamız bu kökün bir sonucu veya dalıdır. Bu nedenle, üst dünyalarda var olan her şey, bir şekilde bizim dünyamızda en azından bir kez, belirli bir biçimde kendini göstermelidir.

Örneğin, çok güçlü bir kuvvet ya da üst dünyadaki belirli bir eylem, dünyamızda neredeyse zar zor fark edilebilen bir oluşum ya da güç olarak ortaya çıkabilir.

Gerçek şu ki, üst kök her zaman dünyamızla temas etmeli ve dalını dünyamızın içinde yaratmalıdır. Bizler, o daldan yola çıkarak, kökün kendisi hakkında bir şeyler öğrenebiliriz.

Kabbalah And Beliefs, Part 1

 

Üzgünüm, bu öge için yorum yapma kapatılmış.

"Kabala ve Hayatın Anlamı" Yorumlar RSS Feed