“Yüksek Başarı Arzusu” (Medium)

Hepimiz başarılı olmak, bir şeyler elde etmek isteriz. Toplumun bize çok erken yaşlardan itibaren aşıladığı şey budur. Bazı insanlar sonunda çok başarılı olurlar, bazıları ise yaşam boyunca sürünürler. Bu sonsuz arayışta, çok az kişi durup düşünür: Gerçekten hayatta başarı olarak kabul edilen şey ne olmalıdır? Son anlarda başarımızın ölçüsünü kendimize özetlemek için bitiş çizgisine ne ile ulaşmalıyız ve “Harika! Hayatta başarılı oldum!” demeliyiz.

İç motorumuz haz ve keyif alma arzusudur. Bu yüzden her türlü şeyi başarmak isteriz ve bunları başardığımızda tatmin oluruz. Yemek, cinsellik, aile için arzular gibi varoluşsal arzulara; para, onur, kontrol gibi insani arzulara ve ayrıca bilgi ve eğitim arzusuna sahibiz.

Herhangi bir anda sahip olduğumuz arzuların karışımı, kişisel eğilimlerimizden ve özümsediğimiz çevresel etkilerden etkilenir. Tüm bunların sonucu olarak, kendimize hedefler belirleriz. Onların elde edilmesine giden yolda, genellikle rakiplerle karşılaşırız ve kazanmaya çalışırız. Edinimler ve başarılar elbette bunlarla ilişkili olarak ölçülür.

Margaret Thatcher, küçük bir bakkal dükkânı sahibinin kızıydı. 24 yaşında parlamentoya girmek için yarıştı ve kaybetti. Amacına bağlılığı sayesinde sonunda İngiltere Başbakanı pozisyonuna ulaşmayı başardı ve “Demir Kadın” olarak tanındı. O, birçoğu için başarısını sıfırdan inşa eden bir kişinin sembolüdür.

Buna karşılık, ağzında altın kaşıkla doğanlar ve ebeveynlerinin düzenlemeleriyle yüksek mevkilere ulaşanlar, kişisel olarak hayatta daha az başarılı olarak kabul edilirler. Bu şu anlama gelir: başarı, kişinin yatırım, çaba ve edinim derecesi ile ölçülür. Hayatta ilerledikçe, başarma arzusu giderek daha netleşir, keskinleşir, odaklanır ve hedefe giden yolda engelleri aşmamızı, kendimizi inşa ederek içsel değişikliklerden geçmemizi gerektirir.

Tarih boyunca, benzersiz olma arzusunu uyandıran insanlar olmuştur – hayatı sonuna kadar gerçekleştirme arzusu. Onlar kendilerine hayatın sırrını, başarının sırrını yukarıdan aşağıya bir bakış açısıyla keşfetme hedefi koydular.

Aynı kişiler kendilerine şu soruyu sordular: Dünyadaki diğer tüm canlılar gibi biz de yaşamak ve ölmek için mi doğduk, yoksa dünyadaki varlığımız sırasında elde edebileceğimiz daha yüksek bir şey var mı? Bedenin ölümünden sonra bile elimizde kalacak sonsuz bir amaç var mı? Her şeyden sonra – aile, zenginlik, saygı, statü, uzmanlık, eğitim –  bu dünyadan ayrılırken yanımızda götüremeyeceğimiz tüm bu şeyler?

Genellikle insanlar, bu kadar büyük soruların net cevaplarının olmaması gibi basit bir nedenden dolayı başarıyı bu düzeyde düşünmezler. Ve eğer sorun buysa, o zaman neden bu tür konulara gireyim? Fazla inceleme yapmadan ortaya çıkanlarla gitmek daha iyidir. Kendimize sadece hedefler koyalım, yatırım yap, başar, herkes gibi hayatta başarılı ol. Ye, iç, yarın yokmuş gibi tadını çıkar, çünkü yarın ölebiliriz.

Nesilden nesile böyle yaşadık ama bugün, hâlihazırda bir değişimi görmeye başladık. Gittikçe daha fazla insan kendine soruyor, hepimizin bir son kullanma tarihi olduğu önceden netse, tüm bu başarının anlamı nedir?

Bilimin en ileri keşifleri dahi, şimdi duyularımızla algılayabildiğimizin ötesinde, şu anda katı bir gerçeklik olarak tanımladığımız şeyin ötesinde bir şey olduğu duygusunu pekiştiriyor. Algıladığımız görüntünün tamamen öznel olduğunu ve farklı olsaydık muhtemelen farklı bir gerçeklik resmi algılayacağımızı açıklıyorlar.

Gerçek başarının yeri, sadece yaşamak için yaşamaya devam etmeyi kabul etmeyenlere değil, daha geniş bir resmi, dar varoluşumuzun ötesinde daha yüksek bir realiteyi ortaya çıkarmak isteyenlere açıktır. Yavaş yavaş, bu araştırma sayesinde gerçek başarıya ulaşabiliriz: Yaşamımızı ve dünyamızı çevreleyen devasa bir mekanizmanın, bizi yöneten ve işleten büyük bir sistemin olduğunu öğrendiğimizde ve anladığımızda. Bu hedef bizi, hayvansal seviyeden insan seviyesine doğru gelişmeye, sonsuzluğun geniş dünyasına girmeye ve neden var olduğunu anlamaya derinlemesine hazırlar.

Üzgünüm, bu öge için yorum yapma kapatılmış.

"Kabala ve Hayatın Anlamı" Yorumlar RSS Feed