Doğanın Her Seviyesinde Oynamak

Soru: Bu oyun hem dünyamızda hem de kişinin manevi çalışmasında toplumsal temelli bir prensip mi? Hangi hedefe doğru gittiğimi anlamalı mıyım, belirli prensipler almalı ve bu oyunda kullanmalıyım?

Cevap: Evet, aksi takdirde oyun oynamak mümkün değildir.

Bitkiler bile oyun prensibine sahiptir, sadece bizler bunu fark etmiyoruz. Hayvan dünyasında, küçük hayvanların birbirleriyle nasıl oynadıklarını açıkça görüyoruz, aksi takdirde gelişmezler. Ebeveynleri bunu anlar, onlara oynama fırsatı verir ve bu oyunu büyük bir sabırla ele alırlar.

Bize gelince, doğal olarak bir insanın oyun yoluyla geliştirilebileceğini biliyoruz. Başka yolu yoktur! Bu nedenle oyunun tüm unsurlarını kullanırız. Çocuklarımızın gelişebilmesi için kaç tane farklı oyuncak icat ettiğimize bir bakın.

Aynı şey Kabala için de geçerlidir. Kabala bizim için yepyeni bir dünya açar, bu dünyada kim olursa olsun,  insanın manevi olarak sıfırdan gelişmesi gerekir. Bu otuz ya da kırk yaşında, bilge ama kesinlikle maneviyatta gelişmemiş, hayatının en parlak evresinde bir bilim adamı da olabilir. Bu nedenle, bu kişiyi geliştirebilecek her türlü eylemi icat ediyoruz. Her şeyden önce, bunlar bir grup içinde gerçekleşen eylemlerdir.

Üzgünüm, bu öge için yorum yapma kapatılmış.

"Kabala ve Hayatın Anlamı" Yorumlar RSS Feed

Önceki yazı: