TANRI TERÖR EYLEMİ Mİ GERÇEKLEŞTİRDİ?

YORUM : Haftalık Fransız Mizah Dergisi Charlie Hebdo’nun ofislerine yapılan saldırıdan bir yıl sonra, dergide Tanrı’yı elinde saldırı silahı kalaşnikofla ve elleri kana bulanmış şekilde resmeden bir karikatür yayınlandı. Vatikan hemen bu karikatürü protesto etti.

M. LAITMAN’dan CEVAP : Vatikan neden kızgın ki? Gerçekten de Tanrı, bu karikatürde gösterileni yapmadı mı? Dünyadaki tüm bu problemleri kim yaratıyor?

Sonuçta Tanrı “Kötü eğilimi ben yarattım” der. (Kiddushin 30b) Korkunç suçların ve diğer her şeyin kökeni nedir? Kötü eğilimimiz, Yaratan’ın içimizde yarattığıdır. Bu nedenle O’na dön…

O bize kendimizi eğitmemiz ve ıslah etmemiz için kötü eğilimi verdi, ama bunu yapmıyoruz. İfadenin birinci cümlesi “Kötü eğilimi ben yarattım”, ikinci cümlesi ise “ Işığı da kötü eğilimin şifası olarak yarattım” der. Bu nedenle TORA’yı ( ışığı) almak ve onu doğru kullanmak gereklidir.

Kabala Bilgeliği, doğamızın kötü ve egoistik doğadan iyi ve özgecil doğaya nasıl değişebileceğini açıklar. Bu, Yaratan’ın bize tam olarak nasıl ifşa olacağının açıklamasıdır. Öyleyse bizler, kötü eğilimi ve iyi eğilimi doğru biçimde çalıştıracak ve Yaratan’ın seviyesine yükseleceğiz. İşte bu Yaratan’ın kötü eğilimi ne için yarattığını açıklar.

Sadece bir niteliği diğeri olmadan kullanırsak, kendimiz dışında suçlayacak kimsemiz olmaz ve üstelik her durumda onu içimizde var eden Yaratan’dır.

Bu nedenle ifadenin ikinci yarısı gereği Yaratan’a dönmeliyiz .

http://laitman.com/2016/01/god-carried-out-an-act-of-terrorism/

 

Tartışma | Share Feedback | Ask a question
"Kabala ve Hayatın Anlamı" Yorumlar RSS Feed

Önceki yazı: