Herkesin Kazandığı Oyun

thumbs_laitman_744Soru: Tüm hayatımız sanki bir tiyatro oyunu. Bu bize olup bitenin bir programı ya da planı var mı? Bu oyunun bir yönetmeni var mı?

Cevap: Doğayı inceleyip araştırdığımızda, her şeyin tamı tamına fizik, kimya, biyoloji ve zooloji kanunlarına göre çalıştığını görürüz. İnsan hayatı da belirli kanunlara göre çalışıyor olmalı. Doğanın tüm bireysel kanunları birleşir ve insanlığa hükmeder. Bir enerji alanın içindeyiz ve bu alan bizi şunu sorma durumuna getirir:  “Bu oyun nedir, bizi nereye götürüyor, ne için yaşıyoruz, hayatın amacı nedir?”

Dindar insanlar bu sorunu çok basit çözümlerler: Daha Yüksek bir Güç olduğuna inanırlar; onlara göre, endişe duymamalı ve bize ne olacağını düşünmemeliyiz.  Kabala ise çözümün, bu gücü saklandığı yerden dışarı çıkarmamız, gözlerimizi açmamız ve tüm yaradılışı görmemiz yoluyla olacağını söyler. Böylece tüm dünyalarda yaşamaya başlarız. Erişeceğimiz yükseklikten, her şeyin nasıl yönetildiğini ve özellikle neden başka türlü değil de böyle yönetilmesi gerektiğini görürüz.

Ve gerçekte bunu ele almamızın nedeni şudur; çünkü üst güç bizi, eğer biz bu oyunun koşullarının ne olduğunu keşfedip öğrenmezsek, eğer bu oyuna katılmazsak, üst gücün bilinçli partnerleri haline gelmezsek, hayatımızın tehdit altında olacağını anlayana kadar çok derinden bu oyunun içine sokar.

Soru: Bu hayat oyununu kazanmak ne anlama gelir?

Cevap: Kazanmak ancak, biz bunun gerçekten de bir oyun olduğunu keşfettiğimiz zaman mümkün olur, oyunun bizi nereye götürdüğünü, yönetmenin yani üst gücün programını ve buna nasıl aktif olarak katılacağımızı keşfederiz. Kabala bilgeliği bize bunu nasıl yapacağımızı öğretir. Bu oyunu keşfettiğimiz zaman, bunun dünyanın en yüce şeyi olduğunu görürüz. İhlal edilemeyen açık ve kesin kanunlara göre düzenlenmiştir ve bizi harika ve yüce bir amaca götürür. Bu oyun tamamen bizim kafamızı karıştırmak ve böylece içimizde hayat oyununun sırrını keşfetme arzusu uyandırmak için düzenlenmiştir.

Bu oyunun amacı tüm insanlığı Yaradan’a benzer hale getirmektir, bizi mutlak iyilik durumuna, sonsuz ve mükemmel hayata getirmektir. En sonunda sonsuz doyumu ediniriz ancak bu yolda tam bir kayıp edişi, bilgisizliğimizi, anlayış kıtlığımızı, günümüzde deneyimlediğimiz krizleri keşfetmek zorundayız. Bütün bunlar bu oyunun sırrını çözmemiz için olur.

103 FM Israil Radyo Programından, 17.05.15

Tartışma | Share Feedback | Ask a question
"Kabala ve Hayatın Anlamı" Yorumlar RSS Feed

Sonraki yazı: