Her Şey İçin Sorumlu Olan Tek Kişi SENsin

Soru: Neden tüm herkesin birbirine karşı sorumlu olduğu söylenmiştir?

Cevap: Eğer, genel kabımızın durumunu dünyada belirleyecek olan tek kişi bensem o zaman tabii ki her şey bana bağlıdır.

Soru: Ancak, bu oyunda ben tek başıma değilim. Diğerleri de genel kabımızın durumunu etkilemektedirler ve tabi ki toplum da var!

Cevap: Toplum da zaten bana bağlıdır, her şey bana bağlıdır. Tüm 7 milyar insan sabit bir koşuldadırlar ve ben bunu değiştiren ve her şeyi belirleyen tek kişiyim. Tüm bunlar için özgürce hareket eden tek kişi benim, fakat diğerleri hiçbir şey yapmamaktadırlar.

Ben Yaradan ile konuşurum ve O’nun önünde diğerleri için ben sorumluyum, daha iyisi için de daha kötüsü içinde! Eğer O’nun, onlar hakkında herhangi bir şikayeti varsa, o zaman benimle konuşması gereklidir. Bu karşılıklı sorumluluk olarak adlandırılır.

Karşılıklı sorumluluk, benim herkesten sorumlu olduğum anlamına gelir. Onlardan yapmalarını isteyebileceğim hiçbir şey yoktur. Yapmış oldukları her şeyden ben sorumluyum.

Düşünmeye bu noktadan başlayınız ve bunun hayali bir ürün olduğunu düşünmeyiniz. Çünkü bu gerçekten böyle, yani siz gerçekten herkes için sorumlusunuz.

Haberleri dinlediğinizde, sokaklarda neler olduğunu duyduğunuzda ya da kendilerini düzeltmeleri ve aralarında bağ kurmaları için manevi seviyeye ulaşamayan arkadaşlarınızın şikayetlerini duyduğunuzda, o zaman şunu bilmelisiniz ki, bu dakikadan itibaren her şey sizin elinizdedir. Her şey için siz sorumlusunuz.

İyi olan ya da kötü olan her şeyi hem bu fiziksel dünyada hem de manevi dünyalarda siz yaratıyorsunuz ve gerçekleştiriyorsunuz. Diğerleri yapmış olduklarından sorumlu değildirler. Onlar pasif katılımcılardır. Hiçbir şeyi belirleyemezler. Yaradan’ın onlarla nasıl ilişki kuracağını belirleyen tek kişi Sizsiniz. Onlar, kasırgalarla, tsunamilerle, savaşlarla, salgınlarla baş etmeye çalışırken kim suçludur? SİZ!

Tüm herkes birbiri için sorumludur fakat herkes de kendi niteliklerinden ve bu bakımdan da dünyanın başına neler geldiğinden sorumludur. Herkes toplumun ve dünyanın refahından sorumludur.

Sakın sizin diğerlerine bağlı olduğunuzu söylemeyin. Tüm dünyanın tam bir iyilik koşulunda olmasını belirleyeceğiniz koşula ulaşmalısınız.

30 Mayıs 2014 tarihinde yayımlandı

Günlük Kabala Dersinin 5. Bölümünden, 27 Mayıs 2014, Baal HaSulam’ın Yazıları

Tartışma | Share Feedback | Ask a question
"Kabala ve Hayatın Anlamı" Yorumlar RSS Feed